SonDakika.com Haberi

SonDakika.com Haberi

Haber linki --> http://www.sondakika.com/haber/haber-oryantalist-kodlarla-yuzlesme-sempozyumu-6984351/

Üsküdar Üniversitesi Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce (PAMER) "Oryantalist Kodlarla Yüzleşme" sempozyumu düzenlendi.  

 

Üniversitenin merkez yerleşkesindeki Nermin Tarhan Konferans Salonu'nda yapılan sempozyumda, oryantalizm ile oryantalizmin insan ve toplum hayatına etkileri tartışıldı. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, oryantalizmin bir çeşit sosyal narsizm olduğunu vurguladı. Bu konunun tartışılmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Tarhan, toplantının kitap haline getirilmesinin de büyük fayda sağlayacağını söyledi. PAMER Müdürü Dr. Merve Kavakçı İslam da organizasyonun, birimlerinin ilk sempozyumu olduğunu dile getirerek, katılımcılara teşekkür etti. Sempozyumda, Türkiye'nin Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas, "Yumuşak Sömürgecilikten Yok Edici Modern Sömürgeciliğe-Afrika Afrikalıların mı?" başlıklı konferans verdi. 

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur moderatörlüğünde düzenlenen "Zihinlerimizdeki Kolonyalist İzler" başlıklı panele, Dr. Metin Yüksel, Dr. Barış Erdoğan ve Dr. Necdet Subaşı konuşmacı olarak katıldı. Dr. Nagihan Haliloğlu'nun moderatörlüğünde düzenlenen ikinci panelde ise Dr. Megan MacDonald ve yazar Jabeen Akhtar konuştu. Başörtülü sporcular Bosna Hersek ve ABD vatandaşı sporcu Indira Kaljo ile savunma sanatları sporcusu İslam Eslem Tezcan deneyimlerini paylaştı.