Oğuzhan Karasu- Film Kritiği

Oğuzhan Karasu- Film Kritiği

FİLMLERİN POSTKOLONYAL TEORİ AÇISINDAN  DEĞERLENDİRMESİ

 

1-Modern Times Filmi Analizi

Modern zamanlar filmi, Kapitalist Emek süreci,Taylorist ve Fordist üretim süreçlerinden esinlenerek gerçeleştirilen bir filmdir.

Filme genel olarak baktığımızda; kapitalist sistemin hakimiyetini sağlamasıyla birlikte,teknolojik gelişmelerin de etkisiyle emek gücüne duyulan ihtiyaç yavaş yavaş ortadan kalkamaya başlamıştır. Çünkü emek gücünün yapabildiği işleri, teknolojik icatların kısa sürede hızlı bir şekilde üreterek yapabildiklerini görmekteyiz .  yaşanan bu durumlar da, emek gücünün işsiz kalmasına sebebiyet verdiğini görmekteyiz.

2- KARA ŞAHİN DÜŞTÜ

(18 saat süren sokak savaşı sonucunda, 19 Amerikan askeri,1000’e kadar Somalili ölüyor.)

Açlıkla mücadele eden Somali’de Amerikan askerlerinin kahramanlığını anlatan bu filmde;

 Birleşmiş milletler tarafından  Somali’ye yapılacak yardımı,  Somalili Milisler tarafından engellendiğini daha sonra bu olaydan dolayı on binlerce insanın öldüğünü, olaya son vermek içinde özel bir ekibin milislerin iki önemli adamını almak için şehir merkezinde yakalanmasını karar verdiğini. Ancak planlarının istedikleri gibi gitmediğini 45 dakikada bitmesini arzu ettikleri görevlerinin Kara Şahin adlı helikopterinden birisinin düşürülmesiyle bir anda görevin çatışmaya dönüştüğünü  görmekteyiz.

Amerikalı askerler, milisleri yakalamak amacıyla onların toplantı yaptığı binayı basıp operasyon düzenler. Binlerce Somalili  ve Amerikalı askerler arasında 18 saat süren sokak savaşın sonunda, 19 Amerikan askeri , 1000’e yakın Somalili ölür.

Genellikle  Amerika  bir şekilde bir ülkeyi mahveder, daha sonra gerçekleri örtecek  filmler yapar. Bu filmler aracılığıyla, kendilerine mesafe olarak çok uzak ülkelere asker göndererek asıl sebeplerini gizleyerek kendi itibarlarını korur. Bu filmde onlardan biri gibi gözüküyor.

Şehri terk ederken kucağında ölmüş bir çocuk taşıyan Somali bayan’a Amerikalı askerlerin yol vermeleri, Amerikan askerleri baskın sırasında önüne gelen Somalili bayana seslenişleri; ‘yere yatın bayan!’ diye filme göre güya onu öldürmek istememeleri.

Birde İslam’ın sembolleri üzerinden  gizliden gizliye saldırmaları, ezan okunurken saldırıya geçmeleri, güya silahlı milis sahilde namaz kılıp, savaşa gitmesi gibi bir çok örnek ele alabiliriz.

Amerikan askerleri de öldürülürken çocuğunun ve ailesinin resmine bakarak can veriyor. Çünkü onun masum gösterilmesi gerekiyor. Amerikan askeri barışı sağlamak için ordaysa, aklıma şu soru geliyor.

Günümüze döndüğümüzde Nerede Suriye halkı için bu kahraman barışçı Amerikan askerleri  ?

Çünkü onların asıl problemleri, İslam ile, Irkçılık ile  ben de Amerika topraklarında büyümüş ve sonrada İslam ile şereflenen, yine onların Irkçılık ile öldürdükleri ama ölümünün asıl sebeplerini gizledikleri, Hacı Malik el-Shabazz(Malcom x)’ın sözünü; ‘’ İslam Irkçılığı öldürür.’’ Hatırlatarak tamamlamak istiyorum.

Sonuç olarak, Amerikan askerlerinin kahramanlıkları sonucu;

 19 amerikan askeri, 1000’e yakın somalili halk öldü.

Varsın gerisini siz düşünün...